Rancangan Pengajaran Harian


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM

   
Kelas                                                 :  Tahun 6
Tarikh                                                :  16 April 2012
Masa                                                 :  11.40 pagi -12.10  (30 minit)
Bilangan murid                                  :  7 orang
Bidang pelajaran                               :  Rukun  Puasa
Objektif pembelajaran                        :  Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
                 A   :  Aras Satu
                                                            a.Menyatakan rukun-rukun puasa
       b.Menyebut lafaz niat puasa dan ertinya
                                                    B   :  Aras Dua
                                                            a.Menghuraikan rukun-rukun puasa
                                                            b.Amanah dalam pekerjaan sebagaimana
        Ibadah Puasa
Konsep/prinsip/hokum/teori               :  Rukun  Puasa
Bahan,peralatan dan bahan sumber  :  a.Carta Rukun Puasa
                                                            b.Carta Huraian Rukun Puasa
                                                            c.Carta lafaz niat puasa
Pengetahuan sedia ada                    :  Murid mempunyai pengalaman menunaikan
       Ibadah   puasa dalam bulan Ramadhan
       setiap tahun




Fasa

Isi Kandungan


Aktiviti  Pengajaran dan         Pembelajaran

Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(4 minit)
1.Doa Belajar 2.Lafaz niat puasa
1.Guru membaca doa bersama-sama murid.
2.Guru mempamerkan carta lafaz niat puasa.
3.Bersoaljawab dan mengaitkan dengan isi pelajaran hari ini.
1.Murid berdoa bersama-sama guru.
2.Murid membaca lafaz niat puasa
3.Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.

Strategi/
Teknik:
Penyoalan seluruh kelas

Sumber pengajaran:
Carta
Langkah 1
(14 minit)
1.Rukun  Puasa:
a.Niat
b.Menahan diri
2.Huraian Rukun Puasa
3.Menyelesaikan masalah berkaitan
1.Guru mempamerkan carta rukun puasa dan huraiannya.
2.Guru meminta murid menyebut dan membaca.
3.Guru menerangkan isi pelajaran.
4.Guru bersoaljawab dengan murid
1.Murid melihat, menyebut dan membaca rukun puasa dan huraiannya.
2.Murid mendengar penerangan guru.
3.Murid secara berpasangan berbincang dan menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara lisan
Strategi/
Teknik:
Latih tubi
Inkuiri

Sumber pengajaran:
Carta
Langkah 2
(8 minit)
1.Rukun Puasa
2.Huraian Rukun Puasa
1.Guru meminta murid agar menyalin rukun puasa dan huraian  .
1.Murid menyalin semula rukun puasa dan huraian puasa.
Sumber pengajaran:
Carta
Refleksi/
Penutup
(4 minit)
1.Rukun Puasa.
2.Huraian Rukun Puasa
1.Guru mentaksir kefahaman murid dengan bersoaljawab.
2.Guru meminta murid membaca semula rukun puasa dan huraiannya.
3.Guru membuat rumusan,pesanan dan nasihat.
1.Murid membaca rukun puasa dan huraiannya
Strategi/
Teknik:
Penyoalan seluruh kelas

Sumber pengajaran:
Carta





No comments:

Post a Comment